Imanta Kalniņa dziesmas radiofonā un tālrādī neskan bieži. Tām ir maz klausītāju, bet daudz līdzdziedātāju. Ar to es gribu teikt, ka ir dziesmas, kas mūs atstāj pasīva klausītāja līmenī. Mums tās var patikt, mēs varam jūsmot par tām un balsot, pēc savas muzikālās gaumes un dziesmu emocionālās iedarbības izvēlēties labāko no tām. Šīs dziesmas izpilda mūsu estrādes labākie dziedātāji. Kopš pieklusis ansamblis “Menuets”, arī mūsu daudzo estrādes kolektīvu repertuāros Imanta Kalniņa dziesmas parādās reti. To atskaņošanu jau kuro gadu uzņēmusies Austra Pumpure. Ar komponista un Liepājas teātra atbalstu. Uz pašas iniciatīvu. Tā teikt, caur savu patikšanu un neliela entuziastu pulciņa līdzdalību. Sāka dziedāt pirms sešiem gadiem* un tā vēl dzied joprojām. Klausītāju viņas koncertos nekad nav trūcis. Ne Liepājā, ne Rīgā, ne dažādos republikas novados. Gadu gaitā šie klausītāji kļuvuši par līdzidziedātājiem. Imanta Kalniņa dziesmas, Austras Pumpures izpildījuma maniere aktivizē klausītājus, un lai arī koncertos sanāk tādi, kas muti neatdara, tomēr viņi jūtas līdzidziedājuši. Manuprāt, te nopelns arī autoriem, kuru tekstus izvēlējies komponists. Viņu aktīvā un reizē romantiskā attieksme pret dzīves parādībām. Andrejs Upīts, Imants Ziedonis, Māris Čaklais, Viktors Kalniņš un daudzi citi. Skaidri saklausāmie dziesmu vārdi. To poētiskais lādiņš.
Nesen trīssimtie Imanta Kalniņa dziesmu koncerti notika Rīgā un Liepājā. Jau pēc tiem palūdzu Austru Pumpuri dažos vārdos apcerēt līdzšinējo un turpmāko dziedāšanu.
– Šajā laika posmā daudzi līdzidziedātāji kļuvuši par patstāvīgiem solistiem. Juris Bartkevičs, ar viņu kopā dziedājām jau pirmajā koncertā, tagad izveidojis savu repertuāru, kurā ir arī daudz Imanta Kalniņa dziesmu. Ar mums nāk dziedāt Jura meita Baibiņa. Jaunie skolotāji, kuri kādreiz mācījās V. Lāča Liepājas Valsts pedagoģiskajā institūtā, mācījās arī dziesmas, un tagad dzied dažādos republikas novados, piepulcējot jaunus klausītājus un līdzidziedātājus. Kādreizējie Rīgas skolēni Juris Hiršs un Arnis Miltiņš jubilejas koncertos piedalījās kā solisti. Tāpat Uldis Ozols un Ziedonis Stutiņš. Jauniešu ģitāristu pulciņā, ko vadu Metalurgu kultūras pilī, daži jau var patstāvīgi atskaņot un dziedāt. Bagātāks kļuvis izpildījums – dziedam trīsbalsīgi, četrbalsīgi. Baltijas flotes virsnieks Mārtiņš Zemžāns, kurš ir mūsu ansambļa dalībnieks, atved līdzi biedrus un ir patīkami dzirdēt, ka mūsu koncertprogramma iet pie sirds arī citu tautību jauniešiem. Iestudējot nākošo Imanta Kalniņa dziesmu programmu, lai jaunieši rāda, ko māk. Arī komponistam jauniešu aktīvā līdzdalība bija patīkams pārsteigums.
Nu jau ap 100 dziesmu skanējušas aizvadītajos 300 koncertos. Nāk klāt aizvien jaunas. Un komponista atzinība: Liepājā dzirdētais bija pats labākais koncerts. Austra Pumpure mēdz sacīt: “Mums ir vislabākā publika pasaulē…” Vēl gribētos piebilst: tādēļ, ka lielākā daļa atnākušo nav pasīvi klausītāji, bet līdzidziedātāji. Tāpat kā Austras Pumpures tautas dziesmu koncertos.
* minētais gadu skaits (6), iespējams, atzīmēts neprecīzi, jo Austras Pumpures pirmie koncerti bija 1975. gadā.
Raksta autors: Olafs Gūtmanis
Avots: “Komunists” (Liepāja)
Datums: 1983. gada 7. decembris